İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Edepsiz ördek: “Donald Duck”

Content Protection by DMCA.com

Bir çizgi film kahramanı ne kadar edepsiz olabilir ki demeyin. Oluyor işte! E tabi bakış açısı da önemli…

Tek kanallı dönemden tutun, özel televizyonların ilk açıldığı yıllara kadar izlerdim çizgi filmleri. Hepsini değil elbet! “Ten ten” vardı sevdiklerim arasında. Esteban, Clementine vardı. Ve utanmadan söyleyebilirim; Heidi ve Şeker Kız Candy’yi de severek izlerdim. (Aramızda kalsın, hâlâ arasıra çizgi film izlerim.) O dönemin güzelliği; çizgi filmlerin bir çatısının, bir temelinin olmasıydı. Şimdiki gibi absürd değillerdi. Uzatmadan sadede gelmek istiyorum. 

Pek sevmesem de Walt Disney’in ana karakterlerinden Donald Duck’la ilgili bir yazı internette dikkatimi çekti. Konu Finlandiya’da geçiyor. Yıl 1977. Dönemin yetkilileri toplanıyor ve bu zavallı ördeği günah keçisi ilan ederek hem ekrandan, hem de yazılı basından uzaklaştırıyorlar. Ne bir çizgi roman, ne de çizgi film. Sebebi şaşırtıcı; Donald Duck pantolon giymediğinden çocuklara kötü örnek oluyormuş. Duy da inanma!

Konuyla ilgilenip, fazla değil kısa bir araştırmaya koyuluyorum. Sonuç şaşırtıcı değil. İşin aslı; Helsinki politikacıları, o dönemde yayınlanan “akılsız” Amerikan çizgi romanlarının, parayı boşa harcattığına karar vermişler ve kütüphanelerin bu çizgi romanlara ayrılan bütçesini kesmişler.

Helsinki’de her belediyenin yasama organında seçilmiş birer konsey bulunuyor. Bu konsey, yürütme işlerini yapacak yerel bir hükümet atıyor. Konsey, bu yerel hükümete yardımcı olması için, bir dizi de yönetim kurulu atıyor. Her yönetim kurulu bazı işlev ve yetkilere sahip. Elbette kısmen konsey, kısmen de ulusal mevzuat vasıtası ile belirlenen yetkiler bunlar.

Bak sen şu edepsize!

1977’de Helsinki Gençlik Kurulu yeni atanan “çömez”lerden oluşuyormuş. 1976’da atanan eski üyeler de artık yokmuş. Gençlik tesislerini denetleyen bu kurul toplantılardan birinde; tesise üye olan gazete ve dergilerin listesini çıkarıyor ve kurulun onayına sunuyor. Daha sonra yapılan incelemelerde eğitim hedeflerinde Donald Duck’ın para harcanacak iyi bir araç olmadığına karar veriyorlar. Yani asıl sebep para! Şaşırtıcı olmayan kısım bu. Paranın sebep oldukları her kültürde farklı da olsa sonuç her daim olumsuz. İnsanoğlu!

Peki pantolon olayı nerden çıktı? Üyeler içinde Matti Holopainen bilgili ve tecrübeli biriymiş ve bu adamın mizah yeteneği gözardı edilmeyecek cinstenmiş. Toplantı sırasında konu ile ilgili espri yüklü yaklaşımlarda bulunuyor bu zat-ı şahane. Zavallı Donald da bu toplantıda bir dizi karalamaya maruz kalıyor. Maksat “gırgır” da olsa, iş sapkınlığa dek uzanıyor. Karar para sebebiyle verilse de durum böyle gelişiyor ve toplantıda dışarı sızan dedikodular sonucunda, durum gerçekten farkı olarak “pantolonsuz ördek” adı altında medyaya yansımış oluyor. Ah “yasaklı Donald”!

Yasak hâlâ geçerli mi? Elbette hayır! Günümüzde oldukça yaygın bir yeri olan Disney, Finlandiya’da da zaman içinde kendine bir yer ediniyor.

Keyifli anlar diliyorum.

Ufuk Erdal

(İngilizce kaynaklı çeşitli makalelerden derlenerek yorumlanmıştır.)

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: