İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Japonlar’da Yurtdışına Çıkma Zorunluluğu

Content Protection by DMCA.com

Yurtiçinde ve yurtdışında bir Japon’la rastlaşmayanımız var mı? En bilinmedik ülkelere yaptığınız seyahatlerde bile görürsünüz. Bir yandan güneşten sakınırken diğer yandan herşeyin fotoğrafını çekerler. Neden bu kadar meraklılar dersiniz?

Japonlar! Depreme karşı geliştirdikleri üstün teknoloji, yüzde yüz okuma yazma oranı, tuvalet kağıdından fazla kağıt harcanan manga kitapları ile japonlar hakkında ne kadar bilgiliyiz? Gördüğümüz kadarıyla özellikle kadınlar uzun kollu elbise giyer ve güneşten korunmak için daima şapka takarlar. Güleç yüzlüdürler. Bakmayın kullandıkları harflere, konuştukları dil Türkçe’mizle akrabadır. Genç-yaşlı durmak bilmeden gezerler. Peki bu kadar çok gezmeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Portrait of young Asian woman wearing kimono and Japanese-style by Born Begin on 500px.com

Yılda iki kez ülkelerinin dışına çıkarlar. Buna mecburdurlar. Neden mi? Çünkü nüfusları çok fazla ve hükümet böyle olmasını istiyor. Mecburiyetin böylesine can kurban. Diyelim ki herhangi bir nedenden dolayı çıkmıyorsunuz. O halde yerinize gidecek bir gönüllü gönderilecek, kaçış yok.

my waves by J.trumpet nobu on 500px.com

Peki fotoğraf makinelerini ellerinden düşürmemelerinin sebebi de aynı mı? Evet! Yurda döndüklerinde bu fotoğraflar devlet arşivlerine giriyor. Üstelik bununla ilgili, devlet için çalışan bir kurumları da var. Olur olmaz ne varsa fotoğrafını çekerken, aslında kendi ürettikleri teknolojilerin gelecekle ilgili izleyecekleri yolu da belirliyorlar bu yöntemle. Bir yandan ülke nüfusu belirli düzeyde tutuluyor, diğer yandan istihbarat da elde ediyorlar. Hayranlık uyandırıcı. Bu istihbaratla elde edilen trendler ve ihtiyaçlar listeleniyor ve bu bilgi teknoloji üretimine yön veriyor. Akıllıca!

Peki, yaz sezonunda ve güneşin etkili olduğu vakitlerde karşılaştınız mı onlarla? Yakıcı güneş ışınlarının altında bile uzun kollu elbiseler giyer, geniş şapkalar takarlar. Bunun da bir nedeni var elbet.

Pastries by Jordon Hon on 500px.com

Dünyanın geneline baktığımızda yanık ten her zaman bir çekicillik sebebidir. Ne kadar güzel yanarsan, o kadar çekicisin mantığı devrededir o vakit. Japonlar’da ise durum tam tersi. Japon kültüründe bir kadın ne kadar beyaz tenliyse, o derece güzel sayılır. Bu sebeple plajlarda sereserpe güneşlenen bir Japon görmek neredeyse imkansızdır.

Japanese man reading a book during the heavy rain in Tokyo by Savva Panf on 500px.com

Bunun yanında tenleri de lekelenmeye oldukça yatkındır. Üstelik bu yaklaşımları, cilt kırışıklıklarına yakalanma yaşını hatrı sayılır bir süre geciktiriyor. Elli yaşına kadar cildini korumayı başaranlar oldukça fazla.

Sen gönlünce gez, üstelik seyahat masraflarını devlet karşılasın. Yalan yok, kıskandım doğrusu.

Seyahat dolu bir ömür dilerim.
Saygılar…
Ufuk Erdal

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: