İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Toledo’ya Bir Günlük Ziyaret

Content Protection by DMCA.com

Sekiz günlük İspanya seyahatinin bir gününü Toledo’ya ayırmak mı? Fazlasıyla küçük ve bir o kadar gezmeye doyulmayacak bir tarihi kent burası.

Toledo (Gezegenden Notlar) – Gezinin asıl durağı olan Madrid’e ait dört günlük zamandan çalmak Toledo için fazlasıyla değer. Zamanında El Greco’nun da yaşadığı bu şehir, bir ulusal anıt olarak Unesco’nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Romalılar dönemindeki latince ismi Toletum. Arapların fethinden sonra Tuleytula olarak anılmaya başlamış.

Toledo

Madrid’ten yola çıkacaksanız, Plaza Elíptica otobüs garından gidilebiliyor. Gar, sarı renkli Circular Metro Hattı üzerinde bulunuyor. Akşam 21:30′a kadar her yarım saatte bir otobüs seferi mevcut. Fiyatlar 10-15 arasında. Eğer trenle gitmek istenirse, Atocha Tren İstasyonu tercih edilmeli. İspanya’da tren daha yaygın kullanıldığından kalabalık olma ihtimalini belirtmem gerek. Trenle seyahat süresi 40 dakikaya yakın ve fiyat 15-20 arasında değişebiliyor.

Toledo

Şehre girdiğimizde bizi geleneksel lezzetlerin sergilendiği küçük bir pazar alanı karşılıyor. Kendimizi tutamayıp birkaçını keyifle deniyoruz. Ayrıca folklor kıyafeti ve müzik aletleriyle çevrede dolaşıp dans eden insanlar kültürü etkin bir şekilde tanıtıyorlar. Endülüs kültürü…

Toledo

Tajo nehrinin çevrelediği Toledo, küçük bir şehir olmasına rağmen tarihin kokusu her adımda üzerimize siniyor. Şehrin dar sokaklarında kaybolsak da burada tüm yollar Zodocover Meydanı‘nda birleşiyor. Meydandaki restoranlar aynı zamanda iyi birer mola yeri. Tavsiyem fotoğraf makinenizi almadan kesinlikle buralara uğramayın.

Toledo

Görülmesi gereken ilk yer Catedral de Santa María de Toledo (Toledo Katedrali). İçeride bir sanat galerisi de mevcut. €8 ücret ödereyerek fotoğraf çekmemek kaydıyla ziyaret edilebilir. İspanya’nın bu üçüncü büyük katedralinin içinde Velasquez, Goya, El Greco ve Rubens’in eserleri yer alıyor.

Toledo

El Greco, isminden de anlaşıldığı gibi Yunan kökenli. Girit doğumlu sanatçının ilk adı Doménikos Theotokópoulos. 30 yıl boyunca burada yaşamış. Kökenine rağmen İspanya’nın en önemli ressamlarından biri sayılır.

Bir diğer dini yapı ise: Iglesia de los Jesuitas. Beklemeden içeri girip, merakımızı gideriyoruz. İki kulesiyle şehri ayaklarımızın altına seriyor. Görmeye değecek güzel bir manzara.

Iglesia del Salvador, Mezquita Cristo de la Luz, Iglesia de Santo Tome, Sinagoga de Santa Maria la Blanca, Monasterio de San Juan de Los Reyes görülmesi gereken diğer yerler.

Toledo

Uzaktan selamlanan bir kale

Ah şu Alcázar yok mu! Girip gezmek kısmet olmadı, olamadı. 16.yy’dan kalma bu kale, iç savaş sırasında kuşatma altındaymış. Askeri müze olarak yakında hizmete açılacak olan Alcázar Kalesi, Madrid’teki Museo del Ejercito’ya ait eşyaları sergileyecekmiş. Alcazar aslında genel bir isim. İspanyolların Magriplileri püskürtme müdahalesi sertleştikçe, hem koruma amacıyla hem de bir güç simgesi olarak inşa edilmiş. Genellikle ibadet yeri, salonları, hastanesi hatta bahçeleri olan büyük yapılar bunlar. Aslında Sevilla’daki Alcázar daha güzel diyerek gezi listeme bir şehir daha eklemiş olayım ben de. Bir de Granada’daki El Hamra var ki sormayın gitsin. Bir Endülüs turu şart oldu.

Alcazar Kalesi

Toledo’ya geri dönelim. Vakit bulup nehir kıyısına da göz atmayı ihmal etmemek gerek. Nehir boyunca bir patika mevcut. Burada yer yer piknik yapan, balık tutan insanlara rastlıyoruz. Bir zamanlar Endülüs topraklarında yer alan bu şehri gezerken mağazalarda kılıç, şövalye zırhı, kalkan gibi antika malzemeleri de satın alabilirsiniz. Hediyelik eşya satan birçok küçük mağaza da mevcut. Şehrin büyüsünden nihayet sıyrılmayı başardığımız akşam saatlerinde rotamızı yeniden otobüs garına Madrid’e dönmek üzere çeviriyoruz.

Keyifli ve bol seyahatli anlar dilerim.
Saygılar, sevgiler…
Ufuk Erdal, Temmuz 2014

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: